Vrste masaže i njihova blagotvorna dejstva

Una Blog 2024-08-15

Otkrijte različite vrste masaža, njihove benefite za telo i duh, kao i tehnike samomasaže za svakodnevno opuštanje. Saveti za aromaterapiju i refleksologiju.

Vrste masaže i njihova blagotvorna dejstva

Dodir prstiju, milovanje dlanova, stipkanje, glađenje – sve vrste dodira koji se upotrebljavaju kod masaže poznavale su još stare civilizacije. Upotrebljavali su ih kao deo tradicionalnog lečenja. Danas i sami priznajemo da blagotvorno dejstvo masaže prijatno utiče na telesnu i psihičku ravnotežu. Ne koristi se više samo u sportu, već je postala omiljena i kod masaže beba, u partnerskom odnosu.

Istorija i značaj masaže

Baš kao što uživanje u čokoladi utiče na bolje raspoloženje, tako i masaža budi sva naša čula. Da li je praktikujete? Problem je što mnogi znaju da dobro masiraju, ali retko ko ima priliku da uživa u ovom vidu opuštanja. Različiti stilovi masaže pružaju različite benefite – od relaksacije do ozbiljnijih terapijskih efekata.

Različite tehnike masaže

Postoje različite vrste masaža koje vrede isprobati. Na putovanjima, mnogi ne propuštaju priliku da isprobaju lokalne masažne zanimljivosti. Posebno se izdvaja turski hamam kao izuzetna prilika za maksimalno uživanje – ceo proces uključuje saunu, kupanje u oblaku pene, masažu lufom i ručnu masažu, a zatim i tretman uljima i algama.

U lepim hotelima, ambijent može dodatno uvećati uživanje – crvenilo enterijera, bazen sa laticama ruža i ljubazni maseri stvaraju nezaboravan doživljaj. U Egiptu, Kleopatra masaža je posebno preporučljiva, dok Tutankamon traje kraće i nije toliko zanimljiva.

Terapijske prednosti masaže

Kada ste prehlađeni, veoma pomaže relaks masaža uljem na bazi lekovitog bilja – skida temperaturu, opušta bolne mišiće i jača imunitet. Svaka masaža je korisna i blagotvorna ako je obavlja neko ko to zna. Posebne prednosti imaju refleksologija i ajurvedska masaža toplim uljima.

Aromaterapija kao dopuna masaži

Ako nam maser trenutno nije pri ruci, možemo sami sebi obezbediti dobru volju i opuštanje kroz aromaterapiju. Miris je jedan od naših osnovnih čula, pa je dobro naučiti koristiti taj osećaj. Eterična ulja ponovo uspostavljaju ravnotežu i harmoniju u našem telu, omekšavaju dušu i osećanja.

Za opuštanje možemo koristiti mešavinu različitih ulja koje možemo sami pripremiti:

  • Dve kapi lavande, jedna kap sandalovine, tri kapi bergamota (agrum)
  • Za jačanje imunog sistema: tri kapi bergamota, jedna kap čajevca, dve kapi lavande, jedna kap eukaliptusa

Lavanda ima više od 120 različitih svojstava, pa je koristimo kod glavobolje. Sandalovina pomaže kod uravnavanja harmonije i kod napetosti. Bergamot deluje opuštajuće, pa se ne preporučuje uveče jer bi nakon takve terapije mogli imati previše energije.

Kromoterapija – lečenje bojama

Pored masaže, našem telu godi i svetlost u svim bojama. Još stare civilizacije poznavale su uticaj boja i koristile ih kod lečenja. Kromoterapija otklanja zdravstvene probleme kao što su glavobolja, napetost, grčevi i slično.

Svaka boja deluje drugačije:

  • Crvena podstiče, povećava aktivnost i probavu
  • Žuta smanjuje napetost, umiruje želudac i bistri um
  • Zelena smiruje živce i korigira disanje
  • Plava smiruje telo i snižava temperaturu, uspavljuje

Tehnike samomasaže

Ako nemate masera pri ruci, možete se posvetiti samomasaži koja će opustiti napete mišiće, zategnuti kožu i rešiti vas stresa.

Evo nekih jednostavnih tehnika:

  1. Masaža potiljka: Namazati dlanove bademovim uljem, uhvatiti se za potiljak i nježnim dodirima vrhova prstiju prelaziti preko vratnih kičmenih pršljenova. Ponoviti 15 puta.
  2. Masaža trbuha: Uhvatiti kožu palcem i kažiprstom, nježno je podići i spustiti. Putovati rukama tako da obuhvatite ceo trbuh. Ponavljati 3-5 minuta dnevno.
  3. Masaža usana: Postaviti kažiprste par centimetara iznad gornje usne i laganim pritiskom povlačiti prema obrazima. Ponoviti 10 puta.
  4. Masaža čela: Položiti dlanove tako da se vrhovi prstiju dodiruju čela, nježnim pritiskom povlačiti prema krajevima obrva. Ponoviti 10 puta dnevno.

Hot stone masaža

Posebno se preporučuje hot stone masaža – masaža uz pomoć vulkanskog kamenja koje u sebi krije lekovitu snagu. Pomaže kod izlučivanja toksina, reguliše energetske centre, a njihova toplina daje osećaj duboke opuštenosti. Kamenje je prepojeno eteričnim uljima koja pospešuju cirkulaciju i opuštaju umorne mišiće.

Anticelulit masaža

Za one koji se bore sa celulitom, anticelulit masaža može biti odlično rešenje. Najbolje je početi pet dana posle ciklusa, ići svaki dan 10 puta, pa pauzirati do sledećeg petog dana ciklusa. Važno je da se masiraju stomak, noge i stopala, čak iako nema celulita svuda. Modrice ne smeju da se pojave – to je znak prejakog pritiska.

Zaključak

Masaža je jedan od najprijatnijih načina da se brinemo o sebi. Bilo da je u pitanju partnerska masaža, profesionalni tretman ili samomasaža, njeni benefiti su neosporni. Ako još uvek niste uključili masažu u svoju rutinu, možda je vreme da počnete!

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.